farba-gotowa-czy-z-mieszalnika

Farba gotowa czy z mieszalnika?

Malowanie Poznań -> Cennik malowania -> Poradnik

Jaką wybrać?

Szukając farby w profesjonalnym sklepie mamy do wyboru farby gotowe jak i z mieszalnika. W tym poradniku opiszemy różnice miedzy nimi, wady i zalety. Zapraszamy do lektury!

W każdym sklepie mamy do wyboru gotowe farby emulsyjne w ograniczonej kolorystyce. Jeśli jednak żaden z gotowych kolorów nie przypadł nam do gustu możemy na miejscu zamówić farby z mieszalnika, z pośród kilku tysięcy kolorów!

Jak to działa?

 1. Prosimy sprzedawcę o wzornik kolorów
 2. Z pomocą sprzedawcy wybieramy farbę na której będziemy
 3. Wybieramy kolor 🙂
 4. Czekamy kilka minut na zabarwienie i wymieszanie farby w mieszalniku
 5. Gotowe 🙂

Wzorniki kolorów

Do wyboru mamy zawsze kilka wzorników kolorów, każdy z producentów stara się mieć swój własny system z kolorami, (Flugger, Caparol, Dulux, Tikkurila)jednak są również wzorniki uniwersalne znane na całym świecie takie jak:

 • NCS – Natural Color System
 • RAL –

Korzystając w wyżej wymienionych wzorników możemy wmieszać farby w tym samym kolorze praktycznie u każdego producenta farb- różnica będzie jedynie w stopniu wykończenia farby.

Jedną z największych zalet farb mieszalnik-owych jest możliwość wymieszania tego samego koloru na  różnych rodzajach farb. Przykładowo w tym samym kolorze możemy pomalować ściany jak i grzejnik. Stosując dwie inne farby emulsje oraz emalie.

Rodzaje farb z mieszalnika

 • emulsyjne lateksowe
 • emulsyjne akrylowe
 • emalie akrylowe
 • emalie olejno – ftalowe
 • emalie chlorokauczukowe
 • emulsje elewacyjne akrylowe
 • emulsje elewacyjne akrylowo-silikonowe

Ceny farb z mieszalnika

Jako że korzystamy z usługi na zamówienie i wybieramy z pośród kilku tysięcy kolorów. – za taki komfort trzeba odpowiednio zapłacić. Ceny zazwyczaj są o min. 60 % wyższe względem odpowiednika takiej samej farby gotowej ( o ile taki występuje).  Czasami jednak porównanie ceny farby gotowe z ta z mieszalnika jest bardzo utrudnione ze względu na … wielkości opakowań. Gotowe produkty są sprzedawane w opakowaniach 1 l,2,5l , 5 l oraz 10 natomiast farby z mieszalnika potrafią występować w opakowaniach 2,2 l/2,7 , 4,5 l czy 9 litrów. Jak sami państwo widzą porównanie ceny tych produktów jest praktycznie niemożliwe.