jaką-wybrać-farbę-do-kuchniłazienki

Farby do kuchni i łazienki

Malowanie Poznań -> Cennik malowania -> Poradnik

Malujemy pomieszczenia narażone na wilgoć

Bardzo często w naszej pracy u klientów, mamy zapytania o wybór farby do kuchni czy też łazienki. Niemal wszyscy producenci farb maja w swojej ofercie farby dedykowane do takich pomieszczeń. Zawsze przed podjęciem decyzji o zakupie takiej farby musimy zadać sobie pytanie, czy na pewno taka farbę potrzebujemy.

Czym są farby do kuchni i łazienki?

Farby do kuchni i łazienki to emulsje lateksowe – odporne na zmywanie z większa ilością żywicy (lepszej jakości) oraz w preparatem zapobiegającym rozwojom grzybów i pleśni.  Farby te nie nadają się do np. kabiny prysznicowej, do miejsc ze stałym bądź częstym kontaktem z wodą.  Same (bez specjalnego podkładu) nie są wstanie rozwiązać problemu z już istniejącą pleśnią.

Jeśli w przykładowo w łazience nie mamy zapewnionej odpowiedniej cyrkulacji powietrza, i mamy notoryczny problem z wilgocią – te farby nie będą rozwiązaniem problemu ( musimy poprawić wentylację), tak samo jak nie poradzą sobie z strzelającym rozgrzanym tłuszczem z naszej patelni w kuchni- musimy mieć tego świadomość wybierając te farby. Jednak jeśli chcemy farbę , która będzie odporna na wyjątkowe zmywanie, oraz zdecydowanie lepiej radząca sobie z wilgocią z preparatem to jak najbardziej rekomendujemy zakup takiej farby. W nowym budownictwie bardzo często spotykanym jest rozwiązanie pokoju dziennego wraz z aneksem kuchennym – wg naszej opinii całość pomieszczenia można pomalować również farbami lateksowymi – nie koniecznie z serii kuchnia/ łazienka. Te najlepiej sprawdzają się w małych łazienkach.

Na rynku mamy dostępne farby gotowe jak i z mieszalnika o wykończeniu matowym bądź satynowym. Najbardziej popularne marki to:

  • Beckers Designer Kitchen&Bathroom
  • Dulux Kuchnia&Łazienka gotowe/mieszalnik
  • Śnieżka Kuchnia&Łazienka
  • Dekoral Kuchnia&Łazienka