Jesteś na etapie aranżacji wnętrza swojego mieszkania? A może przeprowadzasz remont i chcesz wnieść coś nowego do swojego domu? W jednym i drugim wypadku ciekawym rozwiązaniem może okazać się mikrocement na schody, posadzkę bądź ścianę, czyli materiał dekoracyjny o dobrych parametrach technicznych i nowoczesnym wyglądzie. Jak go położyć? Najlepiej decydując się na pomoc profesjonalnego wykonawcy mikrobetonu. Warto jednak być świadomym, że wybór dobrego fachowca wcale nie jest taki łatwy i oczywisty. Jak więc wybrać odpowiednią osobę do aplikacji mikrocementu? Podpowiadamy!

Mikrobeton – materiał dekoracyjny o wielu zaletach

Zanim podpowiemy, na co zwracać uwagę przed wyborem odpowiedniego wykonawcy mikrocementu, poświęcimy chwilę na omówienie zalet tego materiału.

Warto wiedzieć, że mikrocement, bo tak również jest nazywany, jest w ostatnich latach chętnie wykorzystywany do dekoracji schodów, podłóg czy ścian w mieszkaniach, domach czy innych budynkach użytkowych jak np. nowoczesne biura. Dlaczego? Powodów jest wiele – jest to bowiem materiał, który wyróżnia:

  • wysoka estetyka – już na pierwszy rzut oka mikrocement pozostaje w pamięci; wszystko to za sprawą swojej jednolitej powierzchni, a także naturalnego wyglądu, który nadaje wnętrzu minimalistycznego i nowoczesnego klimatu; mikrobeton dodatkowo występuje w różnej kolorystyce, co pozwala dopasować go idealnie do swojego wnętrza i bezproblemowo połączyć z resztą wystroju i innymi materiałami jak drewno czy stal,
  • trwałość – jest to materiał, który jest o wiele trwalszy niż np. parkiet dębowy, przez co jest on bardzo odporny na mikrouszkodzenia w postaci pęknięć czy rys, przez co z powodzeniem stosowany jest na mocno eksploatowanych powierzchniach jak np. posadzki domowe czy biurowe,
  • gładka powierzchnia, co z jednej strony podnosi walory wizualne mikrobetonu, a z drugiej zapewnia przyjemne użytkowanie,
  • odporność na niesprzyjające warunki, dzięki czemu wykorzystać go można zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz budynku np. na tarasie,
  • efektywne przewodnictwo cieplne, przez co świetnie sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym,
  • elastyczność, co w praktyce oznacza, że mikrocement można wykorzystać np. na łukach czy zaokrągleniach ścian.

Aplikacja mikrobetonu – samemu czy z pomocą profesjonalistów?

Mikrocement jest materiałem stosunkowo łatwym w aplikacji, stąd też niektórzy ludzie decydują się na samodzielny montaż tego materiału. Warto jednak mieć na uwadze, że zadanie to wymaga wiedzy dotyczącej odpowiedniej techniki montażowej, stąd też osoby, które nie mają doświadczenia, mogą napotkać wiele trudności podczas pracy z mikrobetonem. Co więcej, jest to materiał delikatny na ewentualne błędy w czasie aplikacji (nawet drobne niedociągnięcia mogą zepsuć efekt końcowy), stąd też najlepszym wyjściem jest odezwanie się do dobrego wykonawcy mikrocementu. Dobrego, czyli jakiego? O tym w kolejnym punkcie artykułu.

Cechy dobrego wykonawcy mikrobetonu, czyli na co zwracać uwagę przy wyborze fachowca?

Fachowców na rynku budowlanym nie brakuje – problem, z tym że ciężko jest trafić na osobę, która spełni w 100% nasze oczekiwania – zarówno pod kątem pożądanego efektu, jak i terminowości, szybkości i etyki pracy.

Podobnie wygląda to w przypadku osób zajmujących się aplikacją mikrobetonu, który jest stosunkowo nowym materiałem, przez co wielu wykonawców nie do końca wie, jak się z nim obchodzić, by zapewnić wymarzony przez klienta efekt. Co więc zdefiniuje dobrego fachowca od mikrocementu?

Doświadczenie

Jest to czynnik, z którym ciężko się jakkolwiek kłócić. Doświadczenie, a także liczba zrealizowanych projektów to doskonałe potwierdzenie umiejętności oraz kompetencji wykonawcy. Im więcej lat w pracy z mikrocementem, tym większa szansa na dobre wykonanie usługi i zadowolenie z efektu pracy.

Transparentność

Mamy tutaj na myśli to, że osoba godna zaufania posiada portfolio, którym publicznie dzieli się z innymi. Analogicznie, jeżeli ktoś określa się mianem „eksperta” w kładzeniu mikrocementu, ale nie ma żadnych zdjęć poprzednich realizacji bądź niechętnie je publikuje, jest to sygnał, że nie do końca może posiadać umiejętności, na które się zarzeka..

Warto mieć na uwadze, że zdjęcia nigdy w 100% nie oddadzą stanu rzeczywistego (mogą mieć nałożone filtry bądź zostać wykonane tak, by ukryć ewentualne niedoskonałości), dlatego należy zachować w tym wypadku pewien dystans. Jedno jest jednak pewne – jeżeli wykonawca mikrocementu posiada dużą ilość zdjęć, może to świadczyć o tym, jak wiele osób mu zdążyło zaufać – co potwierdza jego doświadczenie i kompetencje.

Mówiąc o transparentności, nie warto zamykać się jedynie na zdjęcia – dobry fachowiec zajmujący się aplikacją mikrobetonu powinien mieć w swoim portfolio również realizacje w budynkach, do których możemy wejść np. lokale usługowe w postaci kawiarni czy salonu fryzjerskiego.

Referencje

Opinie na temat jakości, terminowości i etyki pracy poprzednich klientów są kolejnym świetnym punktem zaczepienia. Jeżeli w większości głosy na temat wykonawcy mikrocementu są pochlebne, jest to sygnał, że jest to fachowiec, który dba o swoje dobre imię i realizuje usługi na wysokim poziomie.

Znajomość technik oraz praca na materiałach wysokiej klasy

Profesjonalny wykonawca posadzek mikrocementowych i innych powierzchni jak schody czy ściany powinien znać nowoczesne techniki aplikacyjne. Co więcej, dobry fachowiec korzysta jedynie ze sprawdzonych, wysokiej jakości materiałów, które z jednej strony zapewnią najlepszy efekt, a z drugiej minimalizują ryzyko nanoszenia poprawek po niedługim czasie, co oczywiście wiążę się z podwójną pracą.

W tym miejscu dodajmy, że fachowiec zajmujący się mikrocementem nie powinien mieć problemu z tym, by odpowiedzieć na potencjalne pytania dotyczące materiałów – jeżeli unika odpowiedzi bądź omija temat, może być to sygnał, że korzysta ze słabej jakości rozwiązań.

Gwarancja usług

Dobry fachowiec (bądź firma) powinien oferować gwarancję na swoje usługi, co daje klientowi pewność, że w razie problemów z jakością wykonania wykonawca podejmie się naprawy na własny koszt.

Szukasz zaufanego wykonawcy mikrobetonu? Odezwij się do nas! Twoja Ściana to firma z wieloletnim doświadczeniem w pracy z mikrocementem na podłogi, a także na schody i ściany, ale nie tylko – zajmujemy się również szkoleniami z wykonywania mikrocementowych schodów. Na naszej stronie każdy klient ma dostęp do naszych poprzednich realizacji i nie tylko. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i kontaktu z nami już dziś.